ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی دستگاهی است که برای شستن و تمیز کردن ظرف ها به کار می رود. این ماشین مکانیکی برقی بوده و مکان های مختلفی مانند رستوران ها و آشپزخانه های منازل مورد استفاده قرار میگیرد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید نخستین ماشین ظرفشویی توسط زنی ثروتمند به نام جوزف کاکرن اختراع شد. این اختراع در سال 1886 به ثبت رسیده و در سال 1893 در نمایشگاه جهانی که در شیکاگو برگذار شد برای عموم به نمایش گذاشته شد.

انواع ماشین ظرفشویی

ماشین های ظرفشویی نیز مانند بسیاری دیگر از وسایل دارای انواعی هستند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره ای خواهیم داشت:

1-ماشین ظرفشویی توکار: نوعی از ماشین های ظرفشویی است که در داخل کابینت ها نصب شده و قابلیت جا به جایی ندارد.

2-ماشین ظرفشویی رومیزی: نوعی دیگر از ماشین های ظرفشویی هستند که سبک بوده و قابلیت جابه جا شدن دارند. در این مدل ماشین ظرفشویی تنوع رنگی بسیار بالا است.

3-ماشین ظرفشویی ایستاده: این نوع ماشین ظرفشویی همانند ماشین های لباس شویی به مکانی برای نصب نیاز دارند. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این ماشین، جا دادن حجم بالایی از ظروف در خود است.

در ادامه برخی از انواع ماشین ظرفشویی در برندهای مختلف را برای شما بیان می کنیم:

  • ماشین ظرفشویی 12 نفره بوش در اقسام رنگ ها و مدل ها
  • ظرفشویی 13 نفره بوش
  • ظرفشویی ال جی مدل DC34
  • ظرفشویی بخار ال جی

بخش‌های گوناگون ماشین ظرفشویی

مخزن : به صورت پیشفرض جنس مخزن ها از دو نوع پلاستیک یا استیل (فولاد ضد زنگ ) است.

قفسه : در هر ماشین ظرفشویی قفسه هایی با اندازه های گوناگون برای ظرف ها با اندازه های مختلف تهیه شده است.

فیلتر غذا : فیلتر غذا بخشی از ماشین های ظرفشویی است که در ابتدا غذاهای مانده در ظروف را آسیاب کرده و سپس همراه با آب خارج می کند.

آب گرمکن: آب گرم، باعث خواهد شد تا کار شست و شو راحت تر و بهتر صورت گیرد.

سوراخ های آب افشان: در ماشین های ظرفشویی سوراخ هایی تعبیه شده است تا آب را با فشار بیشتری بر روی ظروف ریخته و به تمیز شدن ظروف کمک نماید.

خشک کن: بخشی از ظرفشویی است ظرف ها را به خوبی خشک می کند و اما مصرف برق آن بالا است.

بخش الکترونیکی: با استفاده از بخش الکترونیکی می توانید با استفاده از برنامه دادن شست و شویی هوشمند را در دستور کار خود قرار دهید.

 

عیب یابی ماشین ظرفشویی و راهکارهای رفع مشکلات متداول آن

یکی از بهترین وسایل آشپزخانه که میتوان به آن اشاره کرد ماشین ظرفشویی است. با گذشت زمان همواره دستگاه های جدید و بروزی توسط شرکت های سازنده در حال ساخت و توسعه هستند.

با توجه به پیشرفته شدن ماشین های ظرفشویی، اگر ماشین ظرفشویی شما دچار مشکل شود از چه طریقی مشکل را رفع خواهید کرد؟ اگر ماشین های ظرفشویی شما مشکلاتی از قبیل درست شسته نشدن، طولانی شدن مدت شست و شو و ... دارد چه اقدامی باید انجام دهید؟

لازم است تا به شما یاد آور شویم مشکلات متداولی که ممکن است در ماشین ظرفشویی شما ظاهر شود صرف نظر از نوع برند و مدل دستگاهتان پدیده ای است عمومی و ممکن است در بسیاری از دستگاه ها ظاهر شود. با ما همراه باشید تا برخی از مشکلات رایج در ماشین های ظرفشویی را برای شما بیان کنیم . این مشکلات در انواع ماشین های ظرفشویی اعم ازماشین ظرف شویی بوش، ماشین ظرف شویی سامسونگ، ماشین ظرف شویی ال جی، ماشین ظرف شویی مجیک و ... رایج هستند.

نکته ای که باید به یاد داشته باشید این است که عیب یابی ماشین های ظرفشویی و برطرف کردن مشکلاتی که دارند نیاز به دانش و تخصص خاصی دارند. بنابراین شما باید انجام امور مربوطه را به افراد با دانش و متخصص سپرده و از انجام کارهای ناشیانه که ممکن است ماشین شما را خراب کند دست بردارید.

روشن نشدن ماشین ظرفشویی

روشن نشدن ماشین ظرفشویی شاید در ظاهر ساده به نظر برسد اما دلایل متعددی را در خود جای داده است. اگر دلیل روشن نشدن الکتریکی باشد این مشکل می توند از پریز برق یا دوشاخه ای که ماشین ظرفشویی به آن متصل است باشد. به یاد داشته باشید تا برای چک کردن جریان برق در این دو مکان از فازمتر استفاده نمایید. همچنین فیوز ها و جعبه تقسیم را نیز چک نمایید.

یکی دیگر از مشکلاتی که امکان دارد باعث روشن نشدن ماشین ظرفشویی شما باشد خراب بودن قفل درب یا میکروسئیچ درب است که از روشن شدن ماشین جلوگیری می نماید.

سر و صدای زیاد ماشین ظرفشویی

دسته ای از ماشین های ظرفشویی هستند که در زمان کارکردن سر و صدای زیادی را از خود ایجاد می کنند. اگر در گذشته ماشین ظرفشویی شما به آرامی شست و شو را انجام می داد و به تازگی متوجه بلند شدن صدا و مشکلات در دستگاه خود شده اید این نشانه ها حاکی از وجود مشکلی جدی در دستگاه شما است.

معیوب بودن پمپ می تواند باعث ایجاد سر و صدای زیادی در ماشین ظرفشویی شما شود. اما این مورد به تنهایی باعث ایجاد سر و صدا نخواهد شد و دلایل دیگری می تواند داشته باشد. دلایلی همچون درست نچیدن ظروف در ماشین ظرفشویی و ... .

بوی بد داخل ماشین ظرفشویی

بوی بد داخل ماشین ظرفشویی نیز دلایل منحصر به فرد خود را دارد. یکی از مهم ترین و اصلی ترین دلایل ایجاد بوی بد در داخل ماشین های ظرفشویی گرفته شدن فیلتر تخلیه توسط پسماند ها و ذراتی است که از روی ظروف غذا جمع آوری شده است. به همین خاطر لازم است تا شما به صورت مداوم هر چند وقت یکبار فیلتر های داخل ماشین ظرفشویی را تمیز کرده تا از ایجاد بوی بد جلوگیری نمایید.

نشتی آب

یکی از مشکلات رایج در بین مصرف کنندگان ماشین ظرفشویی، نشتی آب است که این موضوع باعث وارد شدن خسارات جدی می شود. اگر در مدت زمان شست و شو یا بعد از آن با حجم زیادی از آب روبرو شدید لازم است تا موارد زیر را بررسی کنید.
چک کردن واشر های لاستیکی و بست درب، چک کردن شیلنگ تخلیه آب ظرفشویی، چک کردن پمپ ها ( درصورت ایجاد مشکل نسبت به تعمیر پم سریعا اقدام نمایید. ) و ... .

تمیز نشستن ظروف توسط دستگاه

در برخی موارد شما متوجه خواهید شد که ماشین ظرفشویی به خوبی ظروف شما را تمیز نمی کند. در این موارد می توانید با انجام کارهای زیر عیب دستگاه خود پیدا کرده و نسبت به تعمیر آن اقدام نمایید.

از تمیز بودن ماشین ظرفشویی خود اطمینان حاصل نمایید. برای انجام این کار لازم است تا شما پسماند های حاصل از غذا را از ماشین خود خارج کرده و نسبت به تمیز کردن فیلتر نیز اقدام نمایید . همچنین منافذ بازوهای آبپاش را تمیز نمایید تا آب به درستی بر روی ظروف اسپری شود.

ماشین ظرفشویی ظرف ها را به خوبی خشک نمی کند

به خوبی خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی مانند سایر مشکل ها دلایل متعددی را در پی دارد :

خرابی هیتر یا المنت گرمایی را می توان یکی از بزرگترین و اولین دلایل خوب خشک نکردن ماشین های ظرفشویی دانست. برای اطمینان از سالم بودن هیتر و یا المنت گرمایی لازم است تا شما ترمینال های المنت را که در زیر لگن قرار دارند چک کنید. دلیل دیگر می تواند خرابی ترموستات ( کنترل محدوده مجاز دمایی را به عهده دارد ) باشد. برای بررسی سلامت ترموستات می توانید از مولتی متر استفاده نمایید.

 

اگر شما جهت تعمیر انواع وسایل برقی از جمله تعمیر ماشین ظرف شویی آاگ، تعمیر ماشین ظرف شویی الگانس، تعمیر ماشین ظرف شویی دوو، تعمیر ماشین ظرف شویی کنوود و ... نیاز به یک تعمیرکار حرفه ای دارید می توانید با شرکت آاگ تماس حاصل نمایید.

  • 1398/02/24