جاروبرقی

جاروبرقی یکی از وسایل ضروری است که هرخانه ای به آن احتیاج دارد. درگذشته که جاروبرقی مرسوم نبود و خانم‌های خانه‌دار با استفاده از جاروهای دستی خانه را جارو می‌کردند، اما در زمان حال با استفاده از جاروبرقی این کار را به انجام می‌رسانند. جاروبرقی وسیله‌ای است که در زمان کار کردن سروصدای زیادی را از خود منتشر می‌کند. لازم است بدانید باگذشت زمان این مشکل در نسل جدید جاروبرقی‌ها نیز در حال رفع شدن است. 

تاریخچه جاروبرقی

در سال 1865 در شیکاگوی آمریکا اولین جاروی مکنده اختراع و به ثبت رسید. این جارو جنسی از چوب و کرباس داشته و به‌وسیله یک تلمبه دستی که به 2 نفر جهت راه‌اندازی نیاز داشت کار می‌کرد. جاروبرقی تحولات عظیمی را در صنعت خانه‌داری، بهداشت و نظافت ایجاد کرد. 
جاروبرقی مکنده به‌صورت رسمی اولین بار در سال 1907 در آمریکا تولید شد. (لازم به ذکر است 6 سال قبل از این تاریخ، هوبرت سیسیل بوث انگلیسی یک جاروبرقی بزرگ که به‌وسیله بنزین کار می‌کرد را تولید کرد. این جاروبرقی آن‌قدر بزرگ بود که در خیابان‌ها نگهداری می‌شد و به‌وسیله لوله مکنده داخل رستوران‌ها را نظافت می‌کرد.)

باگذشت زمان جاروبرقی‌های پیشرفته‌تری تولیدشده، به‌گونه‌ای که کوچک‌تر و قابلیت حمل راحت‌تری داشتند. در این زمان کارخانه‌هایی که درزمینه تولید لوازم بهداشتی خانگی فعالیت داشتند، فرصت را غنیمت شمرده و تولید جاروبرقی را هم در دستور کار خود قراردادند. 

نکته‌های کاربردی در استفاده از جاروبرقی

در این قسمت قصد داریم نکاتی را برای شما بیان کنیم که باعث افزایش سلامت کارکرد و کاهش مصرف برق جاروبرقی خواهد شد. یکی از آسیب‌هایی که جاروبرقی‌های در حال کار با آن روبرو می‌شوند، آسیب به موتور است. شما با رعایت نکات ساده‌ای همچون تمیز نگه‌داشتن جاروبرقی و تمیز کردن لوله‌های آن باعث خواهید شد تا به موتور فشار کمتری واردشده و آسیب نبیند. 

فیلترهای مورداستفاده در جاروبرقی به‌صورت میانگین حداقل 2 بار در سال باید تعویض شده و یا مورد شست‌وشو قرار گیرند. همچنین به یاد داشته باشید که کیسه آشغال جاروبرقی باید قبل از اینکه به‌صورت کامل پر شود، مورد تعویض قرار گیرد. یکی از دلایلی دیگری که باعث خواهد شد تا به موتور دستگاه ضربه وارد شود و توان آن کاهش درنتیجه مصرف برق آن افزایش پیدا کند، واردکردن ضربه به موتور دستگاه است. این ضربات توسط اشیای بزرگ، وسایل تیز و برنده، اشیای مرطوب وارد می‌شود.

 جاروبرقی‌ها به‌گونه‌ای طراحی‌شده اند که دارای چند کشش مختلف بوده و برای هر برخش از خانه قدرت و کشش لازم باید مورداستفاده قرار گیرد. همچنین لازم به یادآوری است که از استفاده مداوم و بیشتر از نیم ساعت خودداری کنید، چراکه روشن بودن در زمان زیاد باعث خواهد شد فشار بسیار زیادی به موتور دستگاه وارد شود. بهترین حالت استفاده از جاروبرقی حالت 10 به 10 است. به این صورت که 10 دقیقه استفاده کنید و در مقابل 10 دقیقه به دستگاه خود استراحت دهید. 

انواع جاروبرقی

جاروبرقی در انواع مختلفی تولید و مورداستفاده قرار می‌گیرد که به شرح زیر است: 
جاروبرقی خانگی
جاروبرقی هتلی
جاروبرقی تجاری
جاروبرقی نیمه‌صنعتی
مکنده صنعتی
جاروی مرکزی  

شما می‌توانید جاروبرقی سیستمی را هم به این لیست اضافه کنید. جاروبرقی سیستمی در ساختمان‌های بزرگ مسکونی، اداری، تجاری و یا کارخانه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. این نوع جاروبرقی‌ها بسیار قوی بوده و به‌صورت کلی در یک محل ثابت قرار خواهد گرفت. نحوه کار این جاروبرقی به این صورت است که در محل‌هایی از طریق لوله‌کشی افراد می‌توانند از این جاروبرقی استفاده نمایند.  
جاروبرقی سیستمی با نام جاروبرقی مرکزی نیز نامیده می‌شود. این نام‌گذاری به این دلیل است که چند کاربر به‌صورت هم‌زمان می‌توانند از آن استفاده نمایند. این دستگاه‌ها بسیار مقاوم‌تر و بادوام تر از دستگاه‌های دیگر بوده و می‌توانند به‌صورت طولانی روشن باشند و از آن‌ها استفاده نماییم. 

قسمت‌های مختلف جاروبرقی: 

قسمت ساکن ( استاتور ) 

قسمت ساکن یا استاتور قسمتی از موتور است که باعث به وجود آمدن یک میدان الکتریکی دوار به‌منظور گرداندن آرمیچر می‌شود. قسمت ساکن خود نیز متشکل از دو بخش و یک هسته آهنی است. هسته‌های آرمیچر به‌صورت پیش‌فرض به شکل استوانه بوده و از آهن نرم ساخته می‌شوند. 

جاروبک ها ( زغال‌ها ) 

بخشی از جاروبرقی‌ها وظیفه‌دارند تا جریان الکتریکی‌ای که از شبکه دریافت می‌کنند را پس از یکسو سازی به کلاف‌های روتور وارد کنند، این بخش به عهده جاروبک ها است. اجزای تشکیل‌دهنده جاروبک ها زغال و گرافیت است که به‌صورت قطعه‌های کوچکی تشکیل می‌شوند. با توجه به اینکه گرافیت جاروبک ها دارای سیستم روغن‌کاری سرخود است، نباید بین این دو قطعه روغن‌کاری انجام شود. 
محل قرارگیری جاروبک ها داخل نگهدارنده ها است و به‌وسیله فنر بر روی تیغه‌های کموتاتور فشرده می‌شوند. در این دستگاه سیم‌های مسی به هم بافته شده‌اند که وظیفه ارتباط بین برق ورودی و جاروبک ها را به عهده دارند. 

کلکتور ( کموتاتور ) 

اجزای تشکیل‌دهنده کلکتور تیغه‌های جدا از هم مسی است. این تیغه که به شکل استوانه بوده بر روی محور روتور قرار می‌گیرند. این تیغه‌ها توسط وسیله‌ای به نام فلنچ نگهدارند در جای خود محکم می‌شوند. در فاصله بین تیغه‌های کلکتور صفحه نازکی به جنس میکا وجود دارد، وظیفه این صفحه‌ها عایق نمودن تیغه‌ها نسبت به یکدیگر است. 
دلیل برجسته و دوشاخه بودن تیغه‌ها این است که کلاف‌ها به‌راحتی در داخل این وسیله قرارگرفته و لحیم شوند. همچنین لازم است بدانید این تیغه دوشاخه برجسته در همه کلکتور ها وجود ندارد. در نظر داشته باشید که در کارخانه‌های تولیدی سطح کلکتور ها را به‌وسیله ابزارهای مخصوص به‌صورت بسیار صاف و استوانه‌ای می‌تراشند. این کار باعث خواهد شد تا اصطکاکی که دو سطح کلکتور و زغال‌ها وجود دارد کاهش یابد. 

قسمت‌های مکانیکی جاروبرقی 

احتمالاً شماهم جاروبرقی با طرح‌های متنوعی را دیده‌اید. این موضوع به دلیل این است که هر کارخانه سازنده طبق سلیقه و نظر کارکنان بخش طراحی خود، ساختمان خارجی دستگاه‌ها را تولید می‌کنند. قسمت خارجی نسبت به قسمت داخلی که همان قسمت الکتریکی است از تنوع بسیار بالایی برخوردار است.  

قسمت‌های مکانیکی نیز مانند قسمت‌های الکتریکی از بخش‌های متفاوتی تشکیل‌شده‌اند که در ادامه به معرفیان ها خواهیم پرداخت:

سیم‌جمع‌کن :

سیم‌جمع‌کن اولین قسمت تشکیل‌دهنده از قسمت مکانیکی است. این وسیله از یک قرقره و یک فنر جمع شونده نوار ( همان‌طور که از نام آن پیداست باعث جمع شدن نوار خواهد شد. ) تشکیل‌شده است. نحوه قرارگیری فنر به این صورت است که مرکز آن در یک نقطه ثابت بوده و سر دیگر آن پس از چندین دور چرخش به بخش میانی قرقره متصل خواهد شد. نحوه کار این قرقره به این صورت است که در زمان کشیدن سیم به خارج از دستگاه ، قرقره به چرخش درآمده و باعث خواهد شد تا فنر ر جمع کند و زمانی که شما شستی آزادشده را می‌فشارید سیم در جای خود نگه‌داشته می‌شود. 

زباله‌دان : 

زباله‌دان بخشی از دستگاه است که وظیفه جمع‌آوری زباله‌ها را به عهده داشته و جایگاه آن قسمت جلویی دستگاه و بعد از مکنده قرار می‌گیرد. 

فیلتر :

زمانی که موتور جاروبرقی روشن می‌شود، زباله‌ها با مکیده شدن جمع‌آوری می‌شوند. هوایی که مکیده می‌شود علاوه بر اینکه مقداری زباله را جمع‌آوری می‌کند، گردوغبار را نیز به داخل جاروبرقی هدایت می‌کند، بنابراین لازم است که هوای مکیده شده از قسمت انتهایی خارج شود. برای اینکه هوای خارج‌شده از قسمت انتهایی تمیز باشد باید بر سر راه هوا خروجی از وسیله‌ای به نام فیلتر استفاده کنیم. برای اینکه هوای خروجی تمیز باشد لازم است پس از مدتی فیلتر مورداستفاده را تمیز کنیم. 


شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت ما مراجعه کرده و به منظور استفاده از خدمات شرکت آاگ ( در خواست تعمیر کار برای لوازم برقی های مختلف ) با ما در تماس باشید.

 
 
  • 1398/02/24