پمپ کارواش

راهنمای نصب و نگهداری پمپ های پیستونی برتولینی

تعمیرات پمپ کارواش 

راهنمای کاربردی و نگهداری را به دقت قبل از نصب و راه اندازی مطالعه نمائید.

فامکو تشریح محصول

سری پمپ های پیستونی با پیستون های سرامیکی برای تجهیزات صنعتی تهیه شده است.برای کار با مایعات گرم تر از معمول با بخش فنی شرکت تماس بگیرید.

این پمپ ها به راحتی با گاردان شفت و یا موتورهای الکتریکی قابل کاربری می باشد.

این سری پمپ های پیستونی برای کار با آب طراحی شده است

استفاده از پمپ با محصولاتی که به صورت خمیری یا غیر استاندارد یا غیر محلول در آب می باشند توصیه نمی شود و از آبهای دارای ماسه استفاده نکنید باعث صدمه به پکینگ ها و سوپاپ ها می شود.


فامکو انتخاب مدل پمپ

بدنه پمپ های تولید شده ما با آئین نامه ایمنی EN 292012 اروپا مطابقت می کند. شما پمپی را باید انتخاب کنید که با مقدار و فشار مایع مورد استفاده از نظر فنی مطابقت داشته باشد.

هنگام انتخاب پمپ دور در دقیقه پمپ و محرکه آن ، حجم مایع (دبی) و فشار مورد نیاز در نظر گرفته شود.

مشخصات فنی روی پمپ روی برچسب در کنار پمپ می باشد برای اطلاعات بیشتر با قسمت فنی می توانید تماس بگیرید.

 راهنمای نصب و نگهداری پمپ های پیستونی برتولینی


فامکو نصب پمپ

برای اطمینان از کارکرد درست پمپ و حداکثر کارآیی، ما توصیه می کنیم قوانین عمومی نصب ماشین آلات را رعایت نمائید مانند محکم نصب شدن، نصب حفاظ روی قطعات متحرک کوپلینگ، نصب موتور و پمپ روی یک شاسی مورد اطمینان و افقی ، قدرت واقعی موتور با نیروی مورد نیاز کنترل شود(در موتورهای بنزینی معمولا نیروی اسمی با حقیقی فاصله زیاد دارد) برای حفظ سلامتی پمپ و کارآیی بهتر حتما از رگلاتور متناسب با پمپ استفاده نمائید.


فامکو لوله مکش

برای پمپ های صنعتی و کارواش لوله مکش آب و کلیه اتصالات باید مساوی یا بزرگتر از ورودی پمپ باشد و با تفلن یا خمیر آب بندی به خوبی بسته شوند تا از هر گونه مکش هوا جلوگیری شود. در مسیر مایع ورودی حتما باید فیلتری با ظرفیت حداقل5/2 برابر ظرفیت پمپ نصب شود حداکثر فشار منفی برای قسمت ورودی آب 3/0 بار می باشد که پمپ حداکثر از عمق 5/1 متر می تواند مکش کند.وجود زانوئی یا شیر اضافی مانع رسیدن آب کافی به پمپ می شود حتی الامکان از مسیر مستقیم استفاده کنید.حبس شدن و مکش هوا در ورودی بزرگترین دشمن پمپ است.


فامکو لوله خروجی پمپ

اتصالات و لوله خروجی پمپ به رگلاتور حداقل باید مطابق خروجی پمپ باشد و گرنه فشار و دبی در پمپ متراکم و باعث صدمه به پمپ خواهد شد.


فامکو راه اندازی پمپ

1-سطح روغن پمپ را کنترل کنید.سطح روغن باید در وسط شیشه روغن باشد.

2-آب بندی لوله های ورودی و خروجی پمپ را کنترل نمائید.

3-مطمئن شوید که مایع ورودی کافی است و فیلتر تمیز و سالم می باشد.از وجود آب در ورودی پمپ اطمینان حاصل کنید.پمپ را نمی توان خشک راه اندازی کرد و تمیز و سالم بودن فیلتر کنترل شود.

4-اگر پمپ و محرک با پولی کوبله شده اند از سلامت تسمه و  مناسب بودن کشیدگی تسمه مطمئن شوید و گرنه پمپ به فشار مورد نیاز نمی رسد.

5-در راه اندازی برای شروع، پمپ به مدت یک دقیقه بدون فشار کار کند تا تمام قسمت های آن به خوبی روغن کاری شود.

6-مقتضی است که پمپ در حالتی که شیرهای آن باز است روشن شود تا هوا در داخل پمپ و لوله ها باقی نماند و به راحتی کار کند.


فامکو درخلال کار

1-پمپ برای بیش از 5 دقیقه به صورت بای پس کار نکند.

2-پمپ هرگز بدون آب کار نکند.

3-کنترل کنید که دور موتور بیش از دور مجاز پمپ نباشد.

4-تمیزی فیلتر مایع ورودی را مرتباً کنترل کنید.

5-در موقع راه اندازی اولیه مقدار کمی آب از مانیفود و مکش خارج می شود که آن برای یکنواخت ماندن پکینگ ها می باشد.


فامکو بعد از کار

بعد از پایان کار لازم است که برای مدت چند دقیقه سیستم با آب تمیز کار کند تا کلیه مواد شیمیایی از آن خارج شود و با شستشوی قطعات داخلی پمپ از فرسودگی آنها جلوگیری شود.

در محلهایی که خطر یخ زدگی وجود دارد در پایان کار از ضد یخ استفاده شود یا پمپ برای جلوگیری از یخ زدگی کاملاً از آب تخلیه شود.


فامکو راه اندازی مجدد

در صورتی که از پمپ برای زمان زیادی استفاده نکرده اید، میلنگ را به صورت خشک(بدون آب) نگردائید باعث صدمه به پکینگ ها خواهد شد.

فشا رآب ورودی را به یک تا سه باز افزایش دهید تا سوپاپ ها را تحریک کند چون همیشه امکان جرم گرفتگی و چسبندگی در سوپاپ ها وجود دارد هر گونه راه اندازی و کار کرد خشک پمپ باعث صدمه به پکینگ ها خواهد شد.


فامکو روغن

اولین تعویض روغن پمپ بعد از 50 ساعت کار می باشد و در مراحل بعدی روغن را بعد از 500 ساعت کار و یا سه ماه یکبار تعویض نمائید.

در صورت ریختن روغن به اطراف پمپ آن را تمیز کنید تا نشت های احتمالی مشخص شود.

مواقعی که پمپ در محیط کاری مرطوب و یا شرایط کار سخت کار می کند روغن زودتر تعویض شود.

توجه: این پمپ برای کار به صورت مکش برای پر کردن تانکر نمی باشد استفاده از پر کن هیدرولیکی برای پر کردن تانک با نازل مناسب کار را به صورت بهینه و سریع تر انجام می دهد. پمپ با فشار بالاتر از قید شده در پلاک(فشار مجاز) کار نکند. در صورتی که نازل کوچکتر از اندازه مناسب(با در نظر گرفتن جدول دبی و فشار پمپ) باشد نمی توان اجازه داد پمپ با فشار بیش از حد مجاز کار کند و جریان اضافی بای پس خواهد شد.توصیه می شود نازل و پمپ از روی جدول مناسب انتخاب شوند.

در حالتی که نازل بیش از حد بزرگ است پمپ به فشار دلخواه نمی رسد و همزمان با بستن شیر خروجی(لانس) شاهد فشار بیش از حد خواهیم بود.

احتیاط:مهره قفلی را پس از تنظیم با یک قطره رنگ قرمز لاک و مهر کنید تا افراد متفرقه آنرا بدون اجازه دستکاری نکند.

در صورت کم بودن، روغن موتور 30 اضافه نمائید.

  • 1398/02/24