نکات لازم درباره ی کولر های آبی

bکولر آبی و تمامی وسایل الکتریکی به دو قسمت اجزای الکتریکی و اجزای مکانیکی تقسیم میشود. در این مقاله قصد داریم شما را با تمامی اجزای کولر آبی آشنا کنیم و راه حلی برای معایب و مشکلات احتمالی که برای کولر آبی شما ممکن است اتفاق بیفتد ارائه دهیم.
 
اجزای مکانیکی کولر آبی شامل
1-     فن (یاتاقان، پروانه و توربین)
2-     اتصالات و سه راهی آب
3-     یک عدد شناور (فلوتر)
4-     سه عدد ناودان
5-     بدنه کولرآبی
6-     تسمه پروانه
اجزای الکتریکی کولر آبی شامل
1-     کلید کنترل و کابل چهار رشته
1-    کلید کنترل کولر به وسیله ی چهار پیچ و رول پلاک به دیوار ثابت می شود و شامل:
§        یک کلید برای روشن و خاموش کردن موتور آب (واتر پمپ)
§        یک کلید برای روشن و خاموش کردن توان کولر
§        یک کلید تغییر دور موتور (دو حالت: کند و سریع )
§        برای اتصال بین کلید و کولر از چهار سیم رشته با مقطع 5/1 میلی متر مربع
§        استفاده میشود.
2-     جعبه اتصال
محل اتصال سیم وارد شده از خانه به کولر را جعبه اتصال می گویند. برای جلوگیری از اتصال، داخل عایق پلاستیکی مستطیلی شکل و داخل اطاقک کولر قرار دارد.
3-     الکترو موتور
دور موتورهای کولر بسته به توان ورودی آن ها دارای دور موتورهای متفاوتی است. معمولا دارای دو دور 1000 و1500 دور در دقیقه است. الکترو موتور کولرهای خانگی شامل : استاتور، روتور، در پوش ، کلید گریز از مرکز.
نکاتی که باید قبل از نصب، راه اندازی، استفاده و نگه داری از کولر آبی بدانید.
2-    در زمان انتخاب محل نصب کولر توجه داشته باشید محلی را انتخاب کنید تا از لرزش و صدا پیش گیری کند، در محل هایی مانند روی ستون ها، لبه ی دیوار ها و...
3-    ایزوگام های پشت بام در برابر گرمای آفتاب نرم شده و آسیب پذیر می شوند. بعد از انتخاب محل مناسب برای نصب کولر آبی خود حتما از چهار پایه های مناسب کولر استفاده کنید و زیر پایه های چهارپایه از صفحاتی فلزی مربعی شکل استفاده کنید.
ارتفاع چهارپایه باید حداقل 30 سانتی متر و ابعاد صفحات فلزی قرار گرفته زیر پایه ی چهارپایه 10 سانتی متر در 10 سانتی متر باشد.
4-    در قسمت اتصال کانال تعبیه شده به خروجی کولر، جهت جلوگیری از قطع اتصال و در برابر تکان ها و جابجایی ها کوچک احتمالی از برزنت یا بنر استفاده کنید.توجه داشته باشید که جنس عایق انتخابی ضد رطوبت و هوا باشد.منظور جلوگیری از لرزش در محل اتصال کولر به کانال ها باید از برزنت استفاده شود.
5-    برای جلوگیری از وارد شدن هر گونه بوی نامطبوع و آلوده به کولر آبی خود و همچنین در فضای خونه، کولر را  در نزدیکی لوله دودکش، لوله چاه فاضلاب و هواکش آشپزخانه قرار ندهید.
اگر زمان زیادی است که از کولر خود استفاده نکرده اید لازم است اقدامات زیر را 
انجام دهید
1-    درهای کولر را باز کنید و در صورت فرسودگی و ناکارآمدی پوشال ها، آن ها
 را تعویض کنید. (عمر مفید پوشال ها معمولا بین 2 تا 2 و نیم سال است ). توری نگه دارنده ی پوشال ها را چک کنید.
توری ها باید پوشال ها را محکم در جای خود نگه دارند تا آبی که از ناودان ها بر روی پوشال ریخته می شود تمام سطح پوشال را پوشش دهند، در غیر اینصورت دمای مطلوبی را تولید نمی کنند.
2-    کف کولر را آب بکشید و بررسی کنید تا بر اثر زنگ زدگی جایی نشت نکرده باشد. در صورت زنگ زدگی از زد زنگ استفاده کنید و در صورت نشتی، کف کولر را عایق بندی کنید.
3-    تمامی قطعات مکانیکی را در صورت نیاز می توانید همراه با یک مسواک یا سوزنی تمیز کنید و در پایان روغن کاری کنید. قطعات مکانیکی شامل: یاتاقان های توربین و جا روغنی های روی موتور.
برای اطمینان از رسیدن روغن به تمامی نقاط موتور در حین روغن ریزی، با دست هر دو فلکه را بچرخانید و مطمئن شوید که خللی در حرکت آن ها نیست .
4-    نحوه ی عملکرد توربین و تسمه وفلکه های موتور را بررسی کنید. تمامی اجزای نام برده شده باید در یک خط راست حرکت کنند. باید در یک امتداد باشند تا باعث تاب خوردگی و ساییدگی تسمه و لرزش کولر نشود. در صورت نیاز تسمه آن را تعویض کنید.
5-    موتور آب شیلنگ ها و مسیرهای توزیع آب را بررسی کنید تا بسته نباشند. ممکن است مسیر آب آسیب دیده یا جرم گرفته باشد. در صورت نیاز اعضائ نام برده شده را تعویض یا شست و شو دهید.
6-    شناور را طوری تنظیم کنید تا ارتفاع آب جمع شده از کف کولر سرازیر نشود.
توصیه میکنیم:
1-    در زمان روشن کردن کولربه مدت ده دقیقه موتور آب را روشن کنید تا پوشال ها خیس شوند. با این کار در کنار داشتن هوایی خنک، از ورود گرد و غبار جمع شده در کانال های کولر جلوگیری کنید.
2-    برای اطمینان در اولین نوبتی که کولر را روشن می کنید، در تمامی دریچه های کولر بسته و به نوبت با گرفتن پارچه ای خیس جلوی دریچه ی باز شده، از ورود گرد و غبار جلوگیری کنید.
** مهم ترین نکاتی که برای داشتن یک کولر آبی خوب با طول عمر بالا باید رعایت کرد این است که در زمان انتخاب محل قرار گیری نصب کولر حد الامکان جایی را انتخاب کنید که زیر سایه باشد یا از سایه بانی استفاده کنید که در طول روز از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری کند.
** اگر قصد مسافرت دارید یا بازه ی زمانی طولانی از کولر آبی خود استفاده نمی کنید. آب جمع شده در کف کولر را خالی کنید. با این کار از فرسودگی و زنگ زدگی زود هنگام کولر جلوگیری می کنید. **

شما می توانید جهت مشاوره و تعمیرات وسایل برقی خود از جمله تعمیر ماشین ظرف شویی ، تعمیر ماشین لباس شویی ، تعمیر ماشین ظرف شویی ، تعمیر اتو ، تعمیر جارو برقی و ... با ما تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

 

  • تاریخ:  
    1398/03/27